Co je NFC

Co je NFC a k čemu se využívá?

Near Field Communication neboli zkráceně NFC je bezdrátová elektromagnetická technologie určená pro komunikaci dvou zařízení na blízkou vzdálenost. Tato vzdálenost je obvykle v řádu několika centimetrů.
Od počátku vývoje NFC se počítalo především s nasazením do mobilních telefonů a jiných přenosných zařízení.

Využití

V současnosti se začíná technologie NFC vyskytovat v čím dál více aplikacích.
Prvním a nejvýznamnějším využitím jsou bezkontaktní platby. S touto technologií se u nás můžete setkat téměř v každém obchodě, kde je možné platit kartou.
Mobilní telefon s NFC může být také využíván k načítání NFC tagů. NFC tag je obvykle bezkontaktní RFID štítek využívající standardy NFC. Do NFC tagu lze uložit například odkaz na web, vizitku, provázat ho na sociální sítě apod.
Mezi další využití patří například NFC přístupové systémy, které umožňují vstup do chráněného objektu přiložením mobilního telefonu místo karty. Průkopníkem v této oblasti je v ČR společnost IMA s.r.o..
Mnoho dalších využití technologie NFC je také k nalezení na webu www.nfcsystemy.cz.

Historie

Historie technologie NFC se datuje do roku 2004, kdy byla společnostmi NOKIA, Phillips a Sony založena asociace Near Field Communication (NFC) Forum, která se stará o specifikaci standardů NFC a sdružuje výrobce, vývojáře a další organizace zabývající se technologií NFC.
V roce 2006 NOKIA uvedla na trh první telefon s NFC technologií NOKIA 6231
V roce 2010 byl na trh uveden první NFC telefon s OS Android Samsung Nexus S
K dubnu 2012 bylo na trhu dostupných 48 telefonů podporujících technologii NFC. Po třech letech je k dubnu 2015 na trhu již neuvěřitelných 160 NFC mobilních telefonů a dalších 38 NFC tabletů.
Seznam tabletů a mobilních telefonů s NFC naleznete v sekci Ke stažení.

Fungování

NFC zařízení fungují ve třech režimech:

 • Card Emulation Mode: V režimu emulace karty se NFC zařízení tváří jako tzv. Smart card (chytrá karta). Tento režim je využíván při bezkontaktních platbách nebo pro programování systému PATRON-PRO 1.0.
 • Peer-to-peer: V režimu peer2peer probíhá komunikace mezi dvěma NFC zařízeními, která si mezi sebou vyměňují data. Jde například o vizitky, multimediální soubory a jiný obsah. Režim P2P je také využíván pro programování přístupového systému v systému PATRON-PRO 2.0.
 • Reader/Writer. V tomto režimu je NFC zařízení schopné číst a zapisovat NFC tagy. Tento režim je v systému PATRON-PRO využíván při editaci databáze oprávněných médií.

Slovníček

NFC zařízení Aktivní zařízení pracující v režimech dle specifikace NFC fórum. Tyto režimy jsou: 1. Emulace karty, 2. Peer-to-peer komunikace, 3. čtení/zápis
NFC tag Pasivní RFID tag, obvykle ve formě nálepky, karty nebo přívěsku formátovaný v NDEF dle NFC standardů sloužící pro uložení dat a komunikaci s NFC zařízením
RFID „Radio Frequency Identification“. Jedná se o technologii patentovanou již v roce 1983 a využívanou pro bezkontaktní identifikaci pomocí elektromagnetických vln.
Mifare Bezkontaktní čip ve formátu ISO 14443A s interní pamětí 4KB
Felica Čip kompatibilní formátem ISO14443 od SONY
NDEF „NFC Data Exchange Format“. Formát ukládání dat do NFC tagů nebo pro komunikaci pomocí peer2peer protokolu.
SE „Secure Element“. Zabezpečená část pro uložení citlivých dat. Například platební karty
TSM „Trusted Service Manager“. Prostředník mezi MNO a poskytovatelem služeb. Přes TSM probíhá nahrávání dat do SE.
MNO „Mobile Network Operator“. Mobilní operátor
SAM „Secure Access Module“. Modul pro uložení citlivých dat. Viz. SE

Mám zájem o více informací

  Napište nám prosím svůj dotaz, rádi se Vám obratem ozveme!

  Jméno a příjmení: (*)

  E-mail: (*)

  Telefon:

  Vaše zpráva: (*)

  Kde jste se o nás dozvěděli?

  * hvězdičkou označená pole jsou povinná