Dveře si otevřete nově také iPhonem

_sup9461

 

 

 

 

 

O tom, že se naše systémy dají ovládat nejen kartami a klíčenkami, ale také chytrými mobilními telefony, jsme psali už před pár lety. Až do teď to však byla výsada pouze NFC mobilů s operačním systémem Android. Nově je tato vychytávka dostupná i pro iPhone a další zařízení s iOS.

Protože produkty Apple nepodporují technologii NFC, neexistovalo řešení, které by umožnilo komunikaci mezi NFC přístupovým terminálem a iOS. K dispozici dlouho nebyla jiná vhodná bezkontaktní technologie, které by šlo využít. A pak se do světa živých vrátil stařičký Bluetooth.

Bluetooth – technologie, která byla oblíbená před více než 10 lety a pak se na ni téměř zapomnělo. Hlavním důvodem úpadku byla obrovská spotřeba energie, která rychle vybíjela mobilům baterky. V nedávné době se však Bluetooth dočkal svého comebacku. Vývojářům se totiž podařilo upravit technologii tak, aby měla jen minimální spotřebu energie, čím problém vyřešili. Nová verze se nyní prezentuje pod různými názvy, nejvíce se však uchytilo trefné „Bluetooth Low Energy“, zkráceně BLE.

BLE nyní slaví velký úspěch a podporují ho snad všechny nové telefony, a to včetně těch s iOS. Využili jsme toho a zabudovali BLE čip také do našich přístupových terminálů. Pak už jen stačilo vytvořit mobilní aplikaci pro App Store a řešení, které vám umožní otevřít si dveře iPhonem, bylo na světě.

Výhodou BLE je kromě podpory iOS také to, že funguje na vzdálenost až 10 metrů. Větší čtecí vzdálenost se hodí především pro otevírání garážových, či jiných vrat, během jízdy autem. Tento dosah lze snadno upravit v mobilní aplikaci OtevírejMobilem. Pro lepší zabezpečení je možné nastavit potvrzení akce zadáním PIN kódu.